TÖK előadás – 2022. november 10.

Domokos Péter előadása a TÖK-ben

2022. november 10-én Domokos Péter úr a Wigner Fizikai Kutatóközpont főigazgató-helyettese tartott előadást iskolánkban a Középiskolai MTA Alumni Program keretében. Az előadás a gimnáziumban működő Természettudományos Önképzőkör (TÖK) keretein belül valósult meg.

A Természettudományos Önképző Kör (TÖK) egy országos kezdeményezéshez csatlakozik. Az Önképzőköri Mozgalmat dr. Csörgő Tamás hívta életre 2011. januárjában, melyhez iskolánk is csatlakozott a 2011-2012-es tanévtől.

Az Önképzőköri Mozgalom célja a természettudományok népszerűsítése (nem titkoltan elsősorban a fizika) és a természettudományos gondolkodás fejlesztése. Színes programokkal, meghívott előadókkal, tanulmányi kirándulásokkal, műhelyfoglalkozások és kutatóintézetek látogatásával, tanár és diákelőadásokkal igyekszünk a diákok érdeklődését felkelteni.

A TÖK célja, hogy a természettudományok, így a fizika, a kémia, a biológia, a csillagászat és az informatika iránt érdeklődő tanulók betekintést kapjanak új tudományos eredményekbe, találkozzanak egyetemi tanárokkal, kutatókkal, akik a területük jeles képviselői. Az előadásokon elhangzott tudományos érdekességek kapcsán kedvet kapjanak az adott tudományterülethez, így egyengetve a tanulók tudományos pálya felé ívelő utukat. Az előadásokon az előadók megismertetik a tanulókkal egyetemeiket, kutatóintézeteiket, az ott folyó munkát. A kutatókkal való személyes beszélgetésekkel példaképeket, esetleg mentorokat kaphatnak a továbbtanulásukhoz.

Az előadáson 46 tanuló és 6 tanár vett részt. A résztvevő tanulók többnyire reál tagozatos tanulók voltak, akiket főleg a fizika érdekel.

Domokos Péter Wigner Fizikai Kutatóközpont Kvantumoptika és Kvantuminformatika Osztályának csoportvezetője. Az előadáson bepillantást nyertünk a Wigner Fizikai Kutatóközpont kvantumoptikai laboratóriumának munkájába és megtudtuk, hogy mi az a kvantumszámítógép.

Arra kerestük a választ, hogy meg tudunk-e fogni egy molekulát, vagy egyetlen atomot úgy, hogy nem érünk hozzá? Igen, ezt meg lehet csinálni fényből készült eszközökkel: ugyanis a fény segítségével tudunk távolba hatni. Az anyagi világ mellett mezők vesznek körül minket: többek között az elektromos és mágneses mezők. Régóta használjuk az elektromágneses sugárzást a mindennapjainkban: gondoljunk csak a mobiltelefonálásra, vagy a mikrohullámú sütőre. Az előadáson arról volt szó, hogy az elmúlt évtizedek kutatásai, a fény és az atomok alapos megértése elvezettek egy végső rend eléréséhez az anyagi világban. Az atomok és fotonok rendezett világában a kvantummechanika uralkodik, és az emberiség teljesen új eszközökhöz jut hozzá.

Az előadó egy, a kutatócsoportja által készített kísérleti eszközzel érkezett hozzánk, melyet az érdeklődő tanulók megtekinthettek működés közben.

Az előadás után egy kötetlen beszélgetésre nyílt lehetőségük a tanulóknak az előadóval, ahol nemcsak a kutatási témája, hanem az is szóba került, hogy miért érdemes fizikát tanulni, miért érdemes energiát fektetni a fizikába, illetve milyen lehetőségek vannak az elhelyezkedésben a munkaerőpiacon annak, aki fizikusként végez.

Az előadás élvezetes, részletgazdag, jó hangulatú és érdekfeszítő volt. Nagyszerű lehetőség volt hiteles előadótól tudományos ismereteket szerezni!

                                                                                      Berkes-Sinka Márta, TÖK patronáló tanár


Az előadásokon készült fotók galériája: