- Frey Sándor (HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont): Hasznos tudomány-e a csillagászat? (Igen!)
Iskola: Egri Dobó István Gimnázium (OM031599)
Helyszín: Eger
Időpont: 2024. 02. 08.
Előadó: Frey Sándor (HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont)
Az előadás címe: Hasznos tudomány-e a csillagászat? (Igen!)
2024. február 8-án Frey Sándor csillagász tartott előadást iskolánkban a Középiskolai MTA Alumni Program keretében. Az előadás a gimnáziumban működő Természettudományos Önképzőkör (TÖK) keretein belül valósult meg.
Az Önképzőköri Mozgalom célja a természettudományok népszerűsítése (nem titkoltan elsősorban a fizika) és a természettudományos gondolkodás fejlesztése. Színes programokkal, meghívott előadókkal, tanulmányi kirándulásokkal, műhelyfoglalkozások és kutatóintézetek látogatásával, tanár és diákelőadásokkal igyekszünk a diákok érdeklődését felkelteni.
A Természettudományos Önképző Kör (TÖK) egy országos kezdeményezéshez csatlakozik. Az Önképzőköri Mozgalmat dr. Csörgő Tamás hívta életre 2011. januárjában, melyhez iskolánk is csatlakozott a 2011-2012-es tanévtől.
A TÖK célja, hogy a természettudományok, így a fizika, a kémia, a biológia, a csillagászat és az informatika iránt érdeklődő tanulók betekintést kapjanak új tudományos eredményekbe, találkozzanak egyetemi tanárokkal, kutatókkal, akik a területük jeles képviselői. Az előadásokon elhangzott tudományos érdekességek kapcsán kedvet kapjanak az adott tudományterülethez, így egyengetve a tanulók tudományos pálya felé ívelő utukat. Az előadásokon az előadók megismertetik a tanulókkal egyetemeiket, kutatóintézeteiket, az ott folyó munkát. A kutatókkal való személyes beszélgetésekkel példaképeket, esetleg mentorokat kaphatnak a továbbtanulásukhoz.
Frey Sándor először tartott előadást iskolánkban. Az előadás az MTA Alumni Program keretein belül a 2024-es év első előadása volt, melyről az MTA munkatársai felvételt is készítettek.
Az előadáson 55 tanuló és 3 tanár vett részt. Az előadáson fizika és csillagászat iránt érdeklő tanulók vettek részt 7. osztálytól 12. osztályig.
A csillagászatról, mint nem alkalmazott tudományról, hanem igazi felfedező kutatási területről sokan azt gondolják, hogy nem hajt semmi gyakorlati hasznot a társadalom vagy a gazdaság számára. Aligha tévedhetnének nagyobbat! Megtudhattuk, hogy hogyan járult hozzá a csillagászat és az űrkutatás a hétköznapi életünkhöz.
Az előadásban szó volt többek között konyhai eszközökről, a tengeri hajózásról, műholdakról, a finnugor nyelvrokonságról, és – legalább gondolatban – szétszedtünk egy okostelefont is.
Az előadás után egy kötetlen beszélgetésre nyílt lehetőségük a tanulóknak az előadóval életútjáról, csillagászatról és hogyan telnek mindennapjai egy csillagásznak.
Köszönjük Sándornak a színvonalas előadást és az előadás utáni kötetlen beszélgetést. Rengeteget tanultunk.
Berkes-Sinka Márta, TÖK patronáló tanár
Az előadásokon készült fotók galériája: