Természettudományos Önképzőkör – TÖK

A Természettudományos Önképző Kör (TÖK) egy országos kezdeményezéshez csatlakozik. Az Önképzőköri Mozgalmat dr. Csörgő Tamás hívta életre 2011. januárjában, melyhez iskolánk is csatlakozott a 2011-2012-es tanévtől.

Az Önképzőköri Mozgalom célja a természettudományok népszerűsítése (nem titkoltan elsősorban a fizika) és a természettudományos gondolkodás fejlesztése. Színes programokkal, meghívott előadókkal, tanulmányi kirándulásokkal, műhelyfoglalkozások és kutatóintézetek látogatásával, tanár és diákelőadásokkal igyekszünk a diákok érdeklődését felkelteni.

A TÖK célja, hogy a természettudományok, így a fizika, a kémia, a biológia, a csillagászat és az informatika iránt érdeklődő tanulók betekintést kapjanak új tudományos eredményekbe, találkozzanak egyetemi tanárokkal, kutatókkal, akik a területük jeles képviselői. Az előadásokon elhangzott tudományos érdekességek kapcsán kedvet kapjanak az adott tudományterülethez, így egyengetve a tanulók tudományos pálya felé ívelő utukat. Az előadásokon az előadók megismertetik a tanulókkal egyetemeiket, kutatóintézeteiket, az ott folyó munkát. A kutatókkal való személyes beszélgetésekkel példaképeket, esetleg mentorokat kaphatnak a továbbtanulásukhoz.

Havonta egy, esetleg két programot szervezünk az önképző kör keretein belül. Programjainkat előre meghirdetjük, közzétesszük a közösségi média oldalain, valamint az iskolában is kiplakátoljuk. Az előadásokon iskolánk bármely tanulója részt vehet, akinek felkelti érdeklődését az előadás témája.

Berkes-Sinka Márta, TÖK patronáló tanár


a TÖK éves programja – 2024/2025

október 3.: Hajnal Dániel Konrád (fizikus, volt dobó diák) – A protonterápia fizikai és biológiai alapjai
október 17: Dr. Trócsányi Zoltán (egyetemi tanár, ELTE, Elméleti Fizika Tanszék) – Egyszerű, szép, és igaz
november 14.: Prof. Dr. Frei Zsolt (egyetemi tanár, ELTE Atomfizika Tanszék)
december 5.: Dr. Veres Gábor (egyetemi tanár, ELTE Atomfizika Tanszék): 70 éves a CERN! – születésnapi áttekintés
Prof. Dr. Kroó Norbert (fizikus, az MTA rendes tagja, kutató professzor, címzetes egyetemi tanár)
Dr. Seres István (MATE egyetemi docens, tanszékvezető)
Dr. Asbóth János (egyetemi docens, BME Elméleti Fizika Tanszék)
Dr. Varga Dezső (Wigner Fizikai Kutatóközpont, Részecske- és Magfizikai Intézet)
Dr. Halbritter András Ernő (egyetemi tanár BME, Fizikai Intézet)
Dr. Pokol Gergő (egyetemi docens, BME Nukleáris Technikai Intézet)

TÖK előadások