Rendhagyó irodalomórák a Főegyházmegyei Könyvtárban

November 28-án és december 4-én a 11. és 12. évfolyam magyar fakultációs tanulói, illetve a 10. C osztály humán tagozatos diákjai Szoviár János tanár úr szervezésében rendhagyó irodalomórán vettek részt a Főegyházmegyei Könyvtárban.

A látogatások célja az Eszterházy Károly püspök által alapított, 1793 óta fennálló barokk könyvtár megtekintése és a kuriózumokról, könyvritkaságokról szóló előadás meghallgatása, valamint az eredeti Mikes-kéziratok megtekintése volt.

Balogh Ferenc igazgató úr mindenre kiterjedő, szakértő, de diákbarát előadásában ismertette a könyvtár történetét, a könyvállomány jelentőségét, s mesélt a ritkaságokról, az egri Főegyházmegyei Könyvtár büszkeségeiről: a Mikes-kéziratról, a Dante-kódexről, az egyetlen magyarországi Mozart-levélről.  De sokat megtudtunk a barokk stílusról, a könyvtárterem kialakításáról, egyedi bútorzatáról, a mennyezetet díszítő Kracker-freskó szimbolikájáról, a korabeli tudományokról, a könyvkereskedésről és könyvkötésről is.

A díszes barokk teremből a modern olvasóterembe tértünk, ahol megtekinthettük Mikes Kelemen bizonyítottan eredeti kéziratát. Mikes 1717. október 10-én kezdte el leveleinek írását, s 1758. december 20-án keltezte az utolsót. Az egybekötött 207 fiktív levél, a magyar széppróza első terméke az egri Főegyházmegyei Könyvtár és a magyar bujdosóirodalom büszkesége.

Balogh Ferenc igazgató úr elmondta, hogy Mikes írásait Rákóczi Ferencnek egy Horváth István nevű szolgája őrizte meg, s tőle került a bécsi magyar irodalmi társaság egyik tagjához, Görög Demeterhez, aki tovább adományozta a művet Kulcsár Istvánnak. Ő adta ki 1794-ben elsőként a P. E. grófnőhöz címzett Mikes-féle leveleket, melyeket Kulcsár örököseitől Toldy Ferenc irodalomtörténész vásárolt meg 1858-ban. 

Megtudtuk azt is, hogy Toldyt sok szál fűzte Egerhez. Egyrészt azért, mert Izabella nevű lánya itt volt az angolkisasszonyoknál apáca, majd főnöknő, másrészt a tudósbarát Bartakovics Béla érsek is szívesen látta az irodalomtörténészt. Bartakovics 1867-ben jutott hozzá az eladósodott Toldy Ferenctől Mikes leveleihez, a főpap pedig a könyvtárra hagyta.

Nagy örömünkre! Megtisztelő élmény volt a több száz éves kéziratot kézbe venni, lapozgatni, és olvasni!