TÖK előadás – 2023. november 16.

Iskola: Egri Dobó István Gimnázium (OM031599)
Helyszín: Eger
Időpont: 2023. 11. 16.
Előadó: Dr. Dunai Dániel (Energiatudományi Kutatóközpont, Fúziós Plazmafizika Laboratórium)
Az előadás címe: Földi csillagok begyújtása, avagy lehet-e a fúzió a jövő energiaforrása?

2023. november 16-án Dr. Dunai Dániel a HUN-REN  Energiatudományi Kutatóközpont, Fúziós Plazmafizika Laboratóriumának tudományos főmunkatársa tartott előadást iskolánkban a Középiskolai MTA Alumni Program keretében. Az előadás a gimnáziumban működő Természettudományos Önképzőkör (TÖK) keretein belül valósult meg.

A Természettudományos Önképző Kör (TÖK) egy országos kezdeményezéshez csatlakozik. Az Önképzőköri Mozgalmat dr. Csörgő Tamás hívta életre 2011. januárjában, melyhez iskolánk is csatlakozott a 2011-2012-es tanévtől.

Az Önképzőköri Mozgalom célja a természettudományok népszerűsítése (nem titkoltan elsősorban a fizika) és a természettudományos gondolkodás fejlesztése. Színes programokkal, meghívott előadókkal, tanulmányi kirándulásokkal, műhelyfoglalkozások és kutatóintézetek látogatásával, tanár és diákelőadásokkal igyekszünk a diákok érdeklődését felkelteni.

A TÖK célja, hogy a természettudományok, így a fizika, a kémia, a biológia, a csillagászat és az informatika iránt érdeklődő tanulók betekintést kapjanak új tudományos eredményekbe, találkozzanak egyetemi tanárokkal, kutatókkal, akik a területük jeles képviselői. Az előadásokon elhangzott tudományos érdekességek kapcsán kedvet kapjanak az adott tudományterülethez, így egyengetve a tanulók tudományos pálya felé ívelő utukat. Az előadásokon az előadók megismertetik a tanulókkal egyetemeiket, kutatóintézeteiket, az ott folyó munkát. A kutatókkal való személyes beszélgetésekkel példaképeket, esetleg mentorokat kaphatnak a továbbtanulásukhoz.

Az előadáson 73 tanuló és 4 tanár vett részt. Az előadáson fizika iránt érdeklő tanulók vettek részt 9. osztálytól 12. osztályig.

Dr. Dunai Dániel előadása nagy sikert aratott a tanulók körében, hiszen a fúziós energiatermelés jövője izgalmas téma, az elmúlt hónapokban szinte folyamatosan fúziós áttörésektől hangos a nemzetközi és hazai sajtó is. A tudományos és technológiai rovatokból szép lassan átköltözött a fúzió a mainstream média hírekbe. Az előadás folyamán megismerkedhettek a résztvevők a magfúzió fizikai alapjaival és a technikai megvalósításának lehetőségeivel. Az előadásban betekintettünk egy kicsit a világszenzációt kiváltó hírek mögé. Először megnéztük, miért lenne jó egyáltalán, ha a Napban lejátszódó reakciót le tudnánk másolni a Földön. Majd a fúziós alapfogalmak megismerése után a mai fúziós berendezésekkel ismerkedtünk meg, kiemelve a most épülő ITER kísérletet. Kicsit bepillantottunk a hazai kutatásokba is, és megnéztük a jövő kutatóinak és mérnökeinek milyen feladatai lesznek.

Az előadás után egy kötetlen beszélgetésre nyílt lehetőségük a tanulóknak az előadóval életútjáról, fizikáról és, hogy miért érdemes fizikával foglalkozni.

Köszönjük Dánielnek a színvonalas előadást és az előadás utáni kötetlen beszélgetést. Rengeteget tanultunk.

Berkes-Sinka Márta, TÖK patronáló tanár


Az előadásokon készült fotók galériája: